Europska komisija predložila je uspostavu sljedeće generacije vlastitih sredstava za proračun EU-a, najavivši tri nova izvora prihoda: prvi se temelji na prihodima od trgovanja emisijama (ETS), drugi na sredstvima iz predloženog mehanizma EU-a za prilagodbu ugljika na granicama, a treći na udjelu rezidualne dobiti multinacionalnih društava koji će se preraspodijeliti državama članicama EU-a na temelju nedavnog sporazuma OECD-a i skupine G20 o preraspodjeli prava oporezivanja („prvi stup”). Očekuje se da će se u uobičajenim okolnostima u razdoblju od 2026. do 2030. iz tih novih izvora prihoda u prosjeku ostvarivati ukupno do 17 milijardi eura godišnje za proračun EU-a.
Danas predložena nova vlastita sredstva pridonijet će otplati sredstava koje je Unija prikupila za financiranje komponente bespovratnih sredstava u okviru instrumenta NextGenerationEU. Iz novih vlastitih sredstava trebao bi se financirati i Socijalni fond za klimatsku politiku. To je ključan element predloženog novog sustava trgovanja emisijama koji obuhvaća zgrade i cestovni promet te će pridonijeti tome da pri prelasku na dekarbonizirano gospodarstvo nitko ne bude zapostavljen.
Prijedlog se temelji se na obvezi koju je Komisija preuzela u okviru političkog dogovora o dugoročnom proračunu za razdoblje od 2021. do 2027. i instrumentu za oporavak NextGenerationEU. Nakon što bude donesen, tim će se paketom ojačati reforma sustava prihoda započeta 2020. uključivanjem vlastitih sredstava koja se temelje na nerecikliranom plastičnom otpadu.
Izvor: https://ec.europa.eu/
Fotografije: Google slike