Konferencija pod nazivom „EU DAN U GORSKOM KOTARU- potencijal pametnog i održivog razvoja brdsko-planinskih područja“, u organizaciji Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije (PRIGODA) i Primorsko-goranske županije održana je u četvrtak, 8. rujna u Radničkome domu, u Delnicama. Svrha konferencije je upoznavanje svih relevantnih dionika s najboljim europskim politikama i mjerama provođenja navedenih politika na ruralnim područjima te prepoznavanju potencijala i stvaranja preduvjeta pametnog i održivog razvoja brdsko-planinskih područja u kontekstu nadolazećeg razdoblja korištenja EU fondova. Uz sudjelovanje više međunarodnih eksperata u području razvojnih politika za ruralna i brdsko-planinska područja te predstavnika Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije dionicima s brdsko-planinskih područja predstavljene su relevantne i aktualne javne politike te potencijalni izvori financiranja u sklopu Višegodišnjeg financijskog okvira Europske unije za razdoblje 2021.-2027 te uspješni primjeri iz europskih zemalja, primjenjivi u Gorskome kotaru.
U ulozi organizatora svim sudionicima obratio se ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije Vedran Kružić koji je naglasio kako je
„nova financijska perspektiva EU fondova prigoda da se kroz natječaje koje će raspisivati pojedinačna ministarstva osigura ulaganje u turističku, društvenu te posebno poslovnu i obrazovnu infrastrukturu na području Gorskog kotara sa ciljem poticanja razvoja ključnih gospodarskih sektora poput drvne industrije, proizvodnje i turizma. Javne politike i projekti koji su u pripremi za svoj cilj moraju imati otvaranje novih kvalitetnijih radnih mjesta te podizanje kvalitete i standarda života za stanovnike Gorskog kotara kao jedine garancije očuvanja života i održivog upravljanja resursima na ovom području. Ovaj događaj stavlja problematiku i potencijale Gorskog kotara u fokus kreatora javnih politika!”.
U ime domaćina, konferenciju je pozdravnim govorom podržala i Katarina Mihelčić, gradonačelnica Grada Delnica. „Gorski kotar treba krenuti prema održivom smjeru razvoja, smanjiti troškove i nastaviti razvijati važne razvojne projekte. Vjerujem da ćemo danas čuti nove ideje i rješenja koje ćemo moći primijeniti i mi u Gorskome kotaru.“ izjavila je gradonačelnica Mihelčić.
Ispred Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije sudionicima se obratila i Spomenka Đurić, državna tajnica koja je predstavila aktualne javne politike te potencijalne izvore financiranja iz Kohezijske politike EU-a u sklopu Višegodišnjeg financijskog okvira Europske unije za razdoblje 2021.-2027. „Iznimno mi je zadovoljstvo biti danas u zelenome srcu Hrvatske te vas sve pozdravljam u ime ministrice Nataše Tramišak i svoje osobno, uz iznimno zadovoljstvo što se ovakva događanja odvijaju upravo u ovom području i tijekom ovoga zahtjevnoga razdoblja! Intenzivno surađujemo s Primorsko-goranskom županijom i Regionalnom razvojnom agencijom Primorsko-goranske županije, i potrebno je nastaviti raditi i razgovarati o ujednačenom regionalnom razvoju svih hrvatskih regija i kroz tu politiku osigurati nastaviti apsorpciju ne samo europskih, već i drugih izvora financiranja. Razvoj potpomognutih područja i područja s razvojnim posebnostima jedan je od segmenata Nacionalne razvojne strategije 2030, a uključuju demografska pitanja, klimatskih promjena i drugih važnih tema!“, istaknula je državna tajnica u ime Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU-a, naglasivši da je 300 projekata brdsko-planinskih područja financirano od strane Ministarstva u čak 85 brdsko-planinskih jedinica lokalne samouprave. „Značajna su sredstva iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u razdoblju 2014.-2020. u iznosu od 27 milijuna eura, samo iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija“, za poboljšanje poslovne infrastrukture, prometne povezanosti, klimatskih promjena, zaštite prirodne i kulturne baštine. U novom financijskom razdoblju Europske unije, po prvi put je programiranje napravljeno na način da su posebna sredstva od 3 milijarde kuna, u okviru Integriranog teritorijalnog programa ili Programa Konkurentnost i kohezija, izdvojena za projekte posebno u brdsko-planinskim područjima.“, dodala je Đurić. Državna tajnica predstavila je financijski okvir novog razdoblja EU fondova i Mehanizma za oporavak i otpornost, naglasivši da je na raspolaganju i 66 milijuna eura za potpore poduzetnicima i potpornim institucijama baš namijenjenim brdsko-planinskim područjima u okviru Plana industrijske tranzicije.
U ime suorganizatora Primorsko-goranske županije, uvodnim pozdravom obratio se i zamjenik župana Primorsko-goranske županije Vojko Braut koji je sve sudionike pozdravio u ime Primorsko-goranske županije te istaknuo da
„…drago nam je čuti da ćemo se u budućnosti moći osloniti na europska sredstva kako bismo poboljšali kvalitetu života građana. Posebno me veseli da će se fondovi moći koristiti i za investicije u zdravstvo, što bi se teško bez pomoći države i europskih sredstava moglo realizirati. Primorsko- goranska županija misli i brine o Gorskom kotaru, a u posljednja dva mandata u području Gorskoga kotara Primorsko-goranska županija uložila je otprilike 400 milijuna kuna, ne uključujući decentralizirana sredstva, za zdravstvo, primarnu zdravstvenu zaštitu, školstvo, ali i ulaganja kroz naše fondove za javnu infrastrukturu, javne projekte i posebno ceste, važne za Gorski kotar. Kao što je državna tajnica rekla, uvijek može bolje i mi želimo bolje!“
, istaknuo je zamjenik Župana Vojko Braut, najavivši da će se iduća sjednica Županijske Skupštine održati upravo na temu Gorskoga kotara.
Konferencija je okupila brojne stručnjake iz javnog i privatnog sektora koji su u okviru dvije panel rasprave sudjelovali u dijalogu o potencijalima ulaganja u društvenu turističku i poslovnu infrastrukturu u Gorskome kotaru, te razvoju pametnih i održivih sela u cilju podizanja kvalitete i standarda života građana u ruralnim područjima. Na konferenciji su izlaganja održali i međunarodni stručnjaci u području ruralnoga razvoja koji su predstavili relevantne i uspješne primjere poticanja razvoja brdsko-planinskih područja. Predsjednik Venetian Cluster-a, Gian Angelo Bellati predstavio je primjere različitog utjecaja poticajne porezne politike na razvoj brdsko-planinskih područja u Italiji te različita talijanska iskustva i izazove u razvoju ruralnih područja na primjerima pokrajina Bolzano i Belluno.
Nakon uvodnoga izlaganja, uslijedila je prva panel rasprava o potencijalima ulaganja u društvenu, turističku i poslovnu infrastrukturu u brdsko-planinskim područjima, koju je moderirao ravnatelj RRA PGŽ Vedran Kružić, razgovarali su prof. dr. sc. Ljudevit Krpan, pročelnik Upravnog odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje imovinom Primorsko-goranske županije, Gian Angelo Bellati, direktor Venetian Cluster-a te Petar Hrg, direktor Turističke zajednice Gorskoga kotara.
Uvodno izlaganje o iskustvima nordijskih zemalja u stvaranju pametnih i održivih sela održala je gđa Ann-Sofie Backgren, stručnjakinja za pametne razvojne politike u ruralnim krajevima nordijskih zemalja koja je istaknula izazove u budućnosti poslovanja i rada u ruralnim krajevima, trendove koji utječu na razvoj poput mobilnosti, socijalnih usluga, infrastrukture te uspješne politike EU-a koje se primjenjuju na regionalni razini.
Kako razvijati koncept pametnih i održivih sela kao ključa podizanja kvalitete i standarda života građana u ruralnim područjima bila je tema druge panel rasprave na kojoj su sudjelovali Saša Kek, stručnjakinja za pametne gradove i zajednice iz Sektora za podatkovne ekonomije, Službe za digitalnu transformaciju Vlade Republike Slovenije, Ann-Sofie Backgren, stručnjakinja za pametne razvojne politike u ruralnim krajevima nordijskih područja, Damir Medved iz Centra kompetencija za pametne gradove i Ericsson Nikola Tesla d.d. te Saša Ukić iz tvrtke Rural Network- RUNE.
Ovu konferenciju organizirala je Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije okviru projekta „Jačanje razvojnih kapaciteta Primorsko-goranske županije“ financiranog iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“, odnosno Europskog fonda za regionalni razvoj. PRIGODA djeluje kao regionalni koordinator Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU na području Primorsko-goranske županije, čija je svrha koordinacija i poticanje održivog ravnomjernog regionalnog razvoja županije te privlačenja potencijalnih ulagača u ključnim djelatnostima karakterističnim za razvoj ovog područja. Agencija ima izdvojeni regionalni ured u Gorskome Kotaru, sa sjedištem u Delnicama na adresi Školska 24, upravo s ciljem izravne potpore goranskim jedinicama lokalne samouprave i njihovim javnopravnim tijelima za što uspješniju apsorpciju europskih sredstava te poticanje njihova što intenzivnijeg razvoja.
Više informacija dostupno je na internetskim stranicama Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije www.prigoda.hr i www.pametnaregija.hr te na društvenim mrežama Agencije: Facebook i Twitter.
Iz medija:
Kanal Ri: https://www.kanal-ri.hr/delnice/razvoj-gorskog-kotara-kroz-sredstva-iz-eu-fondova
Hrvatska radiotelevizija: https://radio.hrt.hr/radio-rijeka/vijesti/sto-gorani-mogu-nauciti-od-skandinavaca-o-poboljsanju-demografske-slike-9457936
Torpedo media: https://torpedo.media/novosti-regija/u-novom-eu-financijskom-razdoblju-brdskoplaninskim-podrucjima-na-raspolaganju-tri-milijarde-kuna