Putem stranice Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije objavljen je program Interreg Europe koji je u okviru cilja europske teritorijalne suradnje i koji pruža podršku međuregionalnoj suradnji svih država Europske unije, Norveškoj, Švicarskoj te 7 država kandidatkinja (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Moldavija Sjeverna Makedonija, Srbija, Ukrajina).
Cilj trećeg poziva u novom programskom razdoblju je ponuditi širok tematski raspon za najveći mogući broj zainteresiranih partnera iz svih dijelova Europe. Usredotočenost programa na specifičan cilj Interrega „Better cooperation governance“ otvara korisnicima mogućnost suradnje na svim temama od zajedničke važnosti u skladu sa svojim regionalnim potrebama, unutar okvira definiranog ciljevima politike EU-a za programsko razdoblje 2021. – 2027. (Pametnija, Zelenija, Povezanija, Socijalnija i Europa bliže građanima, te Bolje upravljanje provedbom politika regionalnoga razvoja). Za prijavitelje je otvoreno svih 6 tematskih prioriteta.
Prihvatljivo područje programa pokriva cijeli teritorij Europske unije sa svojih 27 država članica, uključujući otočne i najudaljenije regije. Osim toga, Albanija, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Norveška, Srbija, Švicarska i Ukrajina punopravne su članice programa i organizacija i mogu sudjelovati u projektima. Partneri iz drugih zemalja također mogu sudjelovati ali uz vlastiti trošak. Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije održati će info radionice za potencijalne prijavitelje na ovaj poziv, a datumi i lokacije održavanja biti će naknadno objavljeni na internetskoj stranici Ministarstva.
Prihvatljivi prijavitelji:
- Državna, regionalna ili lokalna javna tijela
- Institucije kojima se upravlja javnim pravom (npr. agencije za regionalni razvoj, organizacije za potporu poslovanju, sveučilišta)
- Privatna neprofitna tijela.
Privatna neprofitna tijela ne mogu preuzeti ulogu vodećeg partnera u projektima Interreg Europe.
Svaki projekt mora doprinijeti samo jednom specifičnom cilju/pitanju upravljanja i mora imati jasan fokus na određeno pitanje regionalne politike. Kako bi odlučili pod kojim specifičnim ciljem trebaju prijaviti projekt, prijavitelji prvo identificiraju primarni cilj/potrebu na koju se odnosi projekt.
Glavne aktivnosti tijekom osnovne faze odnosit će se na sljedeće:
- razmjena iskustava
- pilot akcije (ako je relevantno)
Sufinanciranje se provodi na način da:
- Partneri iz zemalja članica EU-a dobivaju do 80% projektnih aktivnosti;
- Privatne neprofitne organizacije mogu dobiti povrat 70% svojih troškova;
- Partneri iz Norveške dobivaju 50% sredstava;
- Švicarska izravno upravlja financiranjem svojih partnera.
Vrijednost poziva iznosi oko 130 milijuna eura iz EFRR-a.
Prijave se provode isključivo online i to putem linka: https://portal.interregeurope.eu/login
Rok za dostavu projektnih prijedloga traje od 20. ožujka 2024. do 7. lipnja 2024. godine, a ugovaranje i početak provedbe projekata se očekuje u siječnju 2025 godine. Prijave pristigle nakon definiranog roka se neće uzimati u obzir.
Izvor: https://razvoj.gov.hr/
Fotografije: Google slike