Europska komisija donijela je paket mjera za oporavak turizma i transporta. Paketom se nastoji i pomoći turističkom sektoru EU-a da se oporavi od pandemije tako da se poduzećima pruži potpora te osigura da Europa ostane vodeća turistička destinacija.
Komisijin paket za turizam i prijevoz uključuje:
- Općenitu strategiju prema oporavku od 2020. nadalje
- zajednički pristup postupnoj i koordiniranoj ponovnoj uspostavi slobodnog kretanja i ukidanju ograničenja na unutarnjim granicama EU-a
- okvir za potporu postupnoj ponovnoj uspostavi prijevoza uz zajamčenu sigurnost putnika i osoblja
- preporuku čiji je cilj povećati privlačnost putnih vaučera za potrošače kao alternative povratu novca
- kriterije za postupnu i sigurnu ponovnu uspostavu turističkih djelatnosti te za razvoj zdravstvenih protokola za ugostiteljske objekte kao što su hoteli.
Mjere uključuju:
- sigurne ponovne uspostave slobode kretanja i ukidanja kontrola na unutarnjim granicama odnosno između područja ili država članica sa sličnom epidemiološkom slikom na temelju 3 kriterija: epidemiološkog, mjere protiv širenja zaraze i procjene gospodarskih aspekata, odnosno primjenjujući načelo nediskriminacije
- ponovne uspostave usluga prijevoza diljem EU-a uz zaštitu zdravlja putnika i radnika zračnim, željezničkim, cestovnim i vodnim putovima
- siguran nastavak pružanja usluga u turizmu: siguran boravak u hotelima, kampovima, pansionima i drugim smještajnim objektima, posjeti restoranima i kafićima te odlazak na plažu i druge prostore za odmor na otvorenom.
- interoperabilnosti aplikacija za praćenje kontakata koje se moraju temeljiti na privoli, biti transparentne i privremene, upotrebljavati anonimizirane podatke, oslanjati se na tehnologiju Bluetooth te funkcionirati u svim državama članicama i na različitim operativnim sustavima.
- povećanja privlačnosti vaučera kao opcije za potrošače što je održivija i privlačnija alternativa povratu troškova za otkazana putovanja u kontekstu trenutačne pandemije, koja je organizatore turističkih putovanja financijski znatno opteretila. Dobrovoljni vaučeri trebali bi biti zaštićeni od nesolventnosti izdavatelja, biti valjani najmanje 12 mjeseci te uključivati mogućnost zamjene za povrat novca ako se ne upotrijebe u najviše godinu dana.
Dokument 1
Dokument 2
Dokument 3
(Fotografije: Google slike)