Jedanaesta godišnja skupština Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera, održana je 28. veljače upravnoj zgradi Jadran-galenskog laboratorija. 25 članova klastera usvojilo je izvješće o radu Klastera u 2023. godini te potvrdilo plan rada za 2024. godinu.
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera udruga je koja okuplja 39 ustanova iz medicinskog, turističkog i znanstvenog sektora te zdravstvene industrije. Osnovana je 2014. godine, a kontinuirani rast Klastera kroz okrupnjavanje članstva i rezultate doprinosi pozicioniranju PGŽ kao destinacije zdravlja i kvalitete života na regionalnoj i globalnoj razini.
Klaster će tako nastaviti razvijati projekte u cilju osnaživanja i razvoja zdravstvenog turizma Kvarnera, u skladu sa strateškim dokumentima koji ovu turističku destinaciju definiraju kao „destinaciju zdravlja“. Kako bi projekti klastera te njihovih članova bili što uspješniji u budućnosti, na Skupštini se održalo i nekoliko predavanja.
Velibor Drakulić dr. med., ispred Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske predstavio je Pravne okvire za pružanje zdravstvenih usluga u zdravstvenom turizmu. Damir Medved, direktor EDIH Adria Projecta pri Sveučilištu u Rijeci predstavio misiju i viziju EDIH Adria Projekta. Dino Ćoza Saršon, zamjenik predsjednika Upravnog odbora JGL-a prikazao je primjer dobre prakse poslovanja te predstavio najnovija poslovna dostignuća JGL-a.
Na temu mogućnosti i načina financiranja projekata prezentaciju s konkretnim primjerima mogućeg financiranja održao je Vedran Kružić, ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije.
Tom prigodom ravnatelj Kružić posebno se osvrnuo na aktualni, otovoreni natječaj unutar Integriranog teritorijalnog programa, Plan industrijske tranzicije. Natječaj je otvoren do 5.lipnja 2024. godine a baziran je na formiranju strateških partnerstava za inovacije, razvojnih konzorcija u kojima na razvoju proizvoda i usluga zajednički surađuju male, srednje i velike tvrtke kao i ustanove za istraživanje i širenje znanja. Zdravlje je jedan od pet prioritetnih sektora Jadranske Hrvatske, napomenuo je ravnatelj Kružić. Industrijske niše unutar sektora zdravlja u kojima će se moći financirati razvoj inovativnih rješenja, proizvoda i usluga su :
- farmaceutika budućnosti
- personalizirana medicina
- zdravstveni i wellness turizam
- hrana za zdravlje
Minimalni iznos bespovratnih sredstava po svakom konzorciju iznosi 500.000 EUR a maksimalni 3.000.000 EUR. U provedbi projekta se mogu pridružiti javna tijela i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave dajući suglasnost da će se na njihovom području testirati inovativno rješenje u realnom okruženju, u svrhu rješavanja specifičnog društvenog izazova tog područja. Suradnici ne mogu potraživati bespovratna sredstva, zaključio je predstavljanje ravnatelj Kružić.
Više o Planu industrijske tranzicije i sudjelovanju u navedenom natječaju kao i o ostalim razvojnim projektima, Regionalna razvojna agencija PGŽ omogućuje sadržaj i brojne informacije na regionalnoj inovacijskoj platformi RiMap https://rimap.uniri.hr/.