U okviru svoje digitalne strategije EU želi regulirati umjetnu inteligenciju i osigurati bolje uvjete za razvoj i upotrebu te inovativne tehnologije. Umjetna inteligencija može donijeti brojne koristi, kao što je bolja zdravstvena skrb, sigurniji i čišći prijevoz, učinkovitija proizvodnja, jeftinija i održivija energija.
Komisija je predložila prvi regulatorni okvir EU-a za umjetnu inteligenciju. U sklopu njega se predlaže analiziranje i klasifikacija sustava umjetne inteligencije prema riziku koji predstavljaju za korisnike. Različite razine rizika značit će veću ili manju regulaciju. Kad se odobre, to će biti prva pravila o umjetnoj inteligenciji na svijetu.
Prioritet Parlamenta je osigurati da sustavi umjetne inteligencije u EU-u budu sigurni, transparentni, mogu se pratiti, ne diskriminiraju i ekološki su prihvatljivi. Trebali bi ih nadzirati ljudi kako bi se spriječili štetni ishodi.
Parlament također želi uspostaviti tehnološki neutralnu i ujednačenu definiciju umjetne inteligencije koja se može primijeniti na buduće sustave umjetne inteligencije.
Generativna umjetna inteligencija, kao što je ChatGPT, morat će ispunjavati zahtjeve za transparentnost:
- informaciju da je sadržaj generiran umjetnom inteligencijom
- korištenje modela koji sprječava stvaranje nezakonitog sadržaja
- objavljivanje sažetaka podataka zaštićenih autorskim pravima koji se upotrebljavaju za obuku
Modeli umjetne inteligencije opće namjene koji imaju veliki utjecaj i mogu predstavljati sistemski rizik, kao što je napredniji model umjetne inteligencije GPT-4, trebaju se detaljno ocijeniti, a svi ozbiljni incidenti prijaviti Komisiji.
Sustavi s ograničenim rizikom trebat će ispunjavati minimalne zahtjeve transparentnosti koji korisnicima omogućavaju donošenje informiranih odluka. Nakon interakcije s aplikacijama, korisnik može odlučiti hoće li ih nastaviti koristiti. Korisnici trebaju znati kad su u interakciji s umjetnom inteligencijom. To uključuje sustave koji generiraju ili manipuliraju slikom, audiosadržajem ili video sadržajem (npr. deepfakes).
Parlament je 9. prosinca 2023. postigao privremeni dogovor s Vijećem o aktu o umjetnoj inteligenciji. Parlament i Vijeće sada trebaju službeno odobriti dogovoreni tekst kako bi on postao zakon.
Izvor: https://www.europarl.europa.eu/
Fotografije: Google slike