Zaposlenost i politike za mlade u nadležnosti su zemalja članica. No unatoč tome, Europska unija je pokrenula mnoge inicijative koje nadopunjavaju nacionalne mjere kako bi socijalni uvjeti u Europi bili što bolji.
Podrška je usmjerena na financiranje programa za zapošljavanje mladih, poboljšanje kvalitete pripravništva i naukovanja, međunarodno školovanje i poslovne prilike te osnaživanje mladih kroz volonterske projekte.
Mladi su bili najteže pogođeni ekonomskom i financijskom krizom 2008. godine, a stopa nezaposlenosti osoba mlađih od 25 godina u EU-u dosegla je početkom 2013. gotovo 25 posto, a u Grčkoj i Španjolskoj više od 50 posto. Brojke su pale na rekordno nisku razinu od oko 14 posto u 2019., no pandemija koronavirusa povećala ih je na 18,2 posto u 2021. Nedavno je opet zabilježeno poboljšanje, nezaposlenost mladih pala je na 17,3 posto u svibnju 2021. u usporedbi s 18,2 posto u travnju.
Dio šireg paketa potpore za zapošljavanje mladih, poboljšano Jamstvo za mlade, inicijativa je EU-a kojom se želi mlađima od 30 godina osigurati ponuda dobrih poslova, stalnog obrazovanja, naukovanja ili pripravništva u roku od četiri mjeseca otkad su postali nezaposleni ili napustili formalno obrazovanje.
Inicijativa za zapošljavanje mladih glavni je alat kojim Europska unija financira programe država članica za zapošljavanje mladih. Namijenjena je najgore pogođenim regijama u Europskoj uniji, sa stopom nezaposlenosti iznad 25 posto. Inicijativa je integrirana u Europski socijalni fond plus (ESF+), za razdoblje 2021.-2027. Države članice sa stopom mladih ljudi koji nisu u radnom odnosu, na obrazovanju ili osposobljavanju iznad prosjeka EU-a trebaju najmanje 12,5 posto svojih sredstava iz fonda ESF+ uložiti u mlade.
Izvor: https://www.europarl.europa.eu/
Fotografije: Google slike