Iako su se posljednjih godina tržišni uvjeti i radnička prava značajno popravili, borba protiv nezaposlenosti i posljedica koronakrize ostaju ključni izazovi za Europsku uniju na putu prema osiguravanju kvalitetnih poslova i socijalne uključenosti u Europi. Uvedene su mjere za pomoć mladima koji ulaze na tržište rada, borbu protiv dugotrajne nezaposlenosti, poboljšanje vještina i pomoć kod mobilnosti zaposlenika.
U travnju 2021. stopa nezaposlenosti u europodručju iznosila je 8 posto, što je pad sa 8,1 posto u ožujku 2021. i porast sa 7,3 posto u travnju 2020.
Europski socijalni fond (ESF) glavni je instrument usmjeren na pružanje poslovnih prilika svim građanima EU-a: zaposlenima, mladima i onima koji traže posao.
Program EU-a za zpošljavanje i socijalne inovacije (EaSI) želi modernizirati zapošljavanje i socijalne politike, olakšati pristup financiranju socijalnog poduzetništva, osigurati mikrokredite i mikrozajmove za ranjive skupine i mikropoduzeća i promicati mobilnost kroz mrežu europskih službi za zapošljavanje (EURES). Europska mreža poslova pruža informacije zaposlenicima i osobama koje traže posao i ima bazu podataka tražitelja posla i radnih mjesta za cijelu Europu.
Europski fond za prilagodbu globalizaciji (EGF) pomaže u pronalasku novog ili pokretanju vlastitog posla zaposlenicima koji su izgubili posao zbog globalizacije ili ekonomske i financijske krize.
Fond europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) podržava inicijative država članica kojima za najpotrebitije žele osigurati hranu, osnovnu materijalnu pomoć i aktivnosti za socijalno uključivanje.
Ažurirana verzija ESF+ spaja ESF, EaSI, FEAD i Inicijativa za zapošljavanje mladih, objedinjava resurse i pruža bolju podršku građanima.
Izvor: https://www.europarl.europa.eu/
Fotografije: Google slike