Predstavnici RRA PGŽ sudjelovali su kao projektni partneri u Ljubljani na kick-off sastanku održanom 17. i 18. siječnja 2023. godine za projekt INNO2MARE – “ Strengthening the capacity for excellence of Slovenian and Croatian innovation ecosystems to support the digital and green transitions of maritime regions“.
Cilj projekta je nadograditi kapacitet za inovacijsku izvrsnost kroz niz aktivnosti koje će zajednički osmisliti i provoditi dva regionalna inovacijska ekosustava izvrsnosti u maritimnom sektoru (hrvatski i slovenski) uz implementaciju najbolje prakse iz belgijskog maritimnog ekosustava kako bi se podržala digitalna i zelena tranzicija pomorstva i povezanih industrija.
Projekt je oformljen je od strane 13 projektnih partnera iz 3 zemlje (Slovenije, Hrvatske i Belgije) a vodeći partner je Sveučilište u Ljubljani. Uz RRA PGŽ, ostali partneri su: Iskra, Elektro in sistemske restive d.o.o., Digiteh,Optimizacija proizvodnih procesov d.o.o., BSC, Poslovno potporni center d.o.o., Zveza za tehničko kulturo Slovenije, Sveučilište u Rijeci – Tehnički fakultet u Rijeci i Pomorski fakultet u Rijeci, STEPRI – Znanstveno tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci, MS TECH d.o.o., Maritime Centre of Excellence d.o.o., Centar Tehničke kulture Rijeka, Universiteit Antwerpen i Hogere Zeevaartschool. Pridruženi projektni partneri su Regionalna energetska agencija Kvarner, De Blauwe Cluster, Urbanex i Haven van Antwerpen-Brugge koji će svojim znanjem doprinijeti uspješnom ostvarenju projektnih aktivnosti.
Glavne aktivnosti projekta uključuju izradu zajedničke dugoročne strategije istraživanja i inovacija za izgradnju pomorskog inovacijskog ekosustava sa konkretnim akcijskim planovima za poticanje inovacijskog kapaciteta i konkurentnosti dvaju ekosustava te provođenje tri pilot projekta istraživanja i inovacija koji uključuju korištenje virtualne stvarnosti (VR) u pomorskom obrazovanju, digitalnog blizanca (digital twin) hibridnih vodikovih sustava podržanih umjetnom inteligencijom (AI) za pretvorbu energije te korištenje tehnologija autonomnog upravljanja brodovima te njihovu komercijalizaciju. Vrijednost ovog projekta je u uspješnom međusobnom povezivanju akademske zajednice, poduzeća, javnih ustanova i civilnog društva sa građanima.
Ukupna vrijednost projekta je gotovo 5 milijuna EUR sa 100% intenzitetom sufinanciranja, a predviđeno trajanje projekta je 48 mjeseci, odnosno od 01. siječnja 2023. godine do 31. prosinca 2026. godine.