U Bruxellesu se od 9. do 12. listopada 2023. godine održavao 21. Europski tjedan regija i gradova. Riječ je o najvećem događanju posvećenom regionalnoj politici koje se održava svake godine.
U okviru događanja regije i gradovi predstavili su svoje mogućnosti za stvaranje rasta i radnih mjesta, provedbu kohezijske politike Europske unije i dokazivanje važnosti lokalne i regionalne razine za dobro europsko upravljanje. Na događanju su sudjelovale i djelatnice Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije.
U okviru Europskog tjedna regija i gradova održano je 300 radionica, razgovora i predavanja podijeljenih u 6 ključnih tema s ciljem promoviranja rezultata razvojnih politika Europske unije, ali i razvojnih izazova s kojima se suočavaju EU-ove regije. Događanju je prisustvovalo više od 10 000 sudionika, uključujući preko 1000 govornika iz cijele Europe i šire, a program je obuhvaćao konferencije, izložbe i događanja namijenjena umrežavanju, a čija je tema razvoj regija i gradova.
Europski odbor regija, skupština regionalnih i lokalnih predstavnika i predstavnika EU-a, još je 2003. godine pozvao lokalna i regionalna predstavništva pri Europskoj uniji u Bruxellesu da otvore svoja vrata posjetiteljima i posjetiteljicama u sklopu koncepta zajedničkih „dana otvorenih vrata“. Tijekom godina inicijativa je prerasla u ključnu godišnju manifestaciju koja uključuje Europsku komisiju i druge dionike. Događanje je 2016. preimenovano u „Europski tjedan regija i gradova“ te je odbačen naziv „dani otvorenih vrata“. Tako nema zabune s obzirom na događanje pod nazivom „Dan otvorenih vrata“ koje sve institucije EU-a organiziraju u Bruxellesu svake godine u svibnju oko Dana Europe, kao i s obzirom na slična događanja koja tom prigodom u državama članicama održavaju predstavništva Komisije. Europski tjedan regija i gradova zajednički organiziraju Europski odbor regija (OR) i Glavna uprava Europske komisije za regionalnu i urbanu politiku (GU REGIO). Početkom godine, obično u siječnju, objavljuje se natječaj za izbor partnera. Slijedom natječaja odabiru se partneri iz cijele Europe: regije i gradovi, uglavnom grupirani u konzorcije sa zajedničkim pitanjima (regionalna partnerstva), poduzeća, financijske institucije, međunarodne udruge ili akademske ustanove. Partneri su dužni održavati seminare o pitanjima od zajedničkog interesa, koja se često odnose na provedbu europskih strukturnih i investicijskih fondova i drugih programa EU-a.