Muzejska zbirka Mošćenice otvorena je nakon sanacije zgrade i obnove stalnog etnografskog postava, a radovi su se odvijali od siječnja do lipnja. Saniran je interijer i eksterijer zgrade, a radovi su financirani u sklopu projekta “Povežimo se baštinom” Urbane aglomeracije Rijeka u kojem Općina Mošćenička Draga sudjeluje zajedno s jedinicama lokalne samouprave odnosno Općinom Lovran.
Otvorenje je započelo izvornim tekstom Mošćeničkog zakona koji su čitali Mateo Rudan i načelnik Riccardo Staraj. U ime Eko muzeja Mošćenička Draga i Katedre čakavskog sabora Općine Mošćenička Draga uzvanicima se obratio Robert Mohović koji je govorio o osnutku muzejske zbirke i povijesnom razvoju muzeja koji je ujedno bitan za ovaj interpretacijski centar.
Član autorskog tima, etnolog Grga Frangeš je naglasio da početci nastanka ove zbirke sežu još od 60-ih godina te ju sačinjavaju predmeti koje su sakupljali učenici podružnih škola na području Općine Mošćenička Draga naglasivši da ova zbirka ima duboke korijene u zajednici. Na dva kata zbirke izloženo je oko 350 predmeta koji govore o arhitekturi i graditeljstvu ovih krajeva, o narodnim nošnjama i običajima, tu je i staro ognjišće sa svim predmetima i alatima, postav govori o starim zanatima, a na katu je sve što je vezano uz gospodarstvo. Na svakom katu je i po jedan interaktivni element, jedan tematizira život u srednjovjekovnom gradu i pravila iz statuta (zakona), a drugi daje pogled na povijest i mošćenički kraj sa svim resursima i svim naseljima i putevima koji povezuju lokacije.
Izvor: Primorsko-goranska županija, https://www.pgz.hr/objave/otvorena-obnovljena-muzejska-zbirka-moscenice/ Novi list, https://www.novilist.hr/rijeka-regija/otvorena-etnografska-zbirka-u-novom-ruhu-dragulji-bastine-koji-svjedoce-o-zivotu-na-mosceniscini/