Od 10. do 11. listopada 2024. godine u Glavnoj upravi za regionalni razvoj Europske komisije u Bruxellesu se održao 2. po redu sastanak Harnessing Talent Platforme Europske komisije koja okuplja stručnjake iz cijele Europske unije u cilju identifikacije mogućnosti i pristupa koji će pomoći u ublažavanju izazova povezanih s depopulacijom, manjim udjelom stanovništva s tercijarnim obrazovanjem i korištenjem talenata u europskim regijama.
U okviru platforme osnovane su i četiri posebne radne skupine koje okupljaju dionike s različitih teritorijalnih razina kako bi raspravljali o temi talenata u Europi i teritorijalnim posljedicama demografske tranzicije koja je s njom povezana. Te radne skupine služe kao forum za stratešku razmjenu informacija o tome kako sektori (digitalizacija, zdravlje, istraživanje i inovacije te teritorijalni razvoj), posebno ruralno-urbane veze i kvaliteta života, mogu utjecati na sposobnost regije da bude konkurentna i privlačna za mladu i visokokvalificiranu radnu snagu. Od ukupno 18 glavnih članova svake radne skupine, za člana radne skupine za digitalizaciju izabran je Ivan Moher, viši stručni suradnik za pripremu i provedbu EU projekata Regionalne razvojne agencije PGŽ, dok je za člana radne skupine za zdravlje izabran Srđan Kerčević, viši stručni suradnik za pripremu i provedbu strateških i razvojnih dokumenata i programa Agencije.
Od osnivanja radnih skupina (jesen 2023.), radne skupine imale su dva službena sastanka (jedan osobno, jedan online) koji su rezultirali definiranjem tema/podtema koje će svaka radna skupina dodatno istražiti te je dodatno razrađeno 11 tematskih dokumenata koji određuju opseg problema (glavni izazovi, pokretači problema, uključeni dionici, EU kontekst na tom području i relevantne inicijative), kao i predloženi rezultati koji će doprinijeti razradu konsolidiranih konačnih isporuka.
Iskoristivši ove korake, 2. sastanak održan je kao pravovremena prilika za pregled postignutog napretka unutar svake radne skupine, nastavak strukturiranja logičkog okvira isporuke i otvaranje dijaloga među radnim skupinama i sa širom publikom, u smislu podizanja svijesti i optimizacije učinka njihovih doprinosa srednjoročnim i dugoročnim razmišljanjima o iskorištavanju talenta i demografskim promjenama na razini EU-a.
U prvom dijelu sastanka predstavljeni su rezultati dosadašnjeg rada svake radne skupine, te su održana izlaganja o Paktu za vještine Europske unije, kojeg je predstavio Felix Rohn iz Glavne uprave za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju Europske komisije (DG EMPL), Europskoj platformi za suradnju (ECCP) koju je održao Antonio Novo, predstavnik European Cluster Collaboration Platform dok je Enrique Javier Nieto Anton, predstavnik Rural Pact Support Office održao prezentaciju o EU Platformi za revitalizaciju ruralnih područja.
U drugom dijelu sastanka, svaka se radna skupina zasebno sastala kako bi raspravljala o ključnim pitanjima koja se odnose na zasebne tematske podskupine, te se povela rasprava o glavnim porukama radnih skupina u svjetlu odabranih podtema i planiranih rezultata, definiranju vremenskog rasporeda za postizanje predviđenih rezultata te osiguravanja sinergije s drugim radnim skupinama i izražavanja interesa za rad na međusektorskim pitanjima.
Europska komisija je 23. studenoga 2023. godine u Bruxellesu i službeno pokrenula Harnessing Talent platformu, novi centar za razmjenu najboljih praksi, koja će regijama EU-a pomoći da privuku i zadrže ljude s potrebnim vještinama za ublažavanje učinka demografske tranzicije.
Više informacija o Harnessing Talent Platformi dostupno je na poveznici: https://prigoda.hr/2023/11/27/predstavnici-prigode-izabrani-za-punopravne-clanove-u-dvije-radne-skupine-europske-komisije/