Koje će vještine biti potrebne za poslove budućnosti bila je tema radionice i panel rasprave koju je u utorak, 28. svibnja 2024. godine, u Akvariju Sveučilišta u Rijeci na trsatskom kampusu organizirala Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije. Ovaj događaj pod nazivom „Skills & Future Jobs: Vještine i kompetencije za poslove budućnosti“ okupio je brojne strane i domaće stručnjake iz javnog, privatnog i akademskog sektora kako bi raspravili ključna pitanja vezana uz budućnost tržišta rada, razvoj vještina i kompetencija te perspektive regionalnog razvoja. Sudionicima se uvodno obratio Vedran Kružić, ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije, koji je istaknuo desetak razloga za pokretanje rasprave o ovoj temi, počevši od ulaganja u znanost i istraživanje, proaktivnost ulaganja u ljudske potencijale, do digitalnih vještina građana, ali i ključnih vještina kojima poslodavci sve više daju posebnu pažnju poput kreativnih vještina, inovativnosti, motivacije i znatiželje.
Radionicu je otvorio dr. Martin Neubauer, voditelj Instituta za stručno obrazovanje (WIFI) u Gospodarskoj komori Štajerska (WKO Steiermark, Austrija). Dr. Neubauer je u svom četrdesetominutnom izlaganju predstavio aktivnosti Gospodarske komore Štajerske, a posebno je predstavio austrijski model dualnog obrazovanja i Talent centar Graz kao orijentacijsku platformu koja podržava mlade ljude u školama i programima osposobljavanja. Kao ključnu kompetenciju uz niz digitalnih vještina, istaknuo je vještinu „učiti kako učiti“ kao preduvjet za prepoznavanje i razvoj ostalih talenata. Posebnost ovoga centra leži upravo njegovoj znanstvenoj utemeljenosti, što ga čini objektivnim i moćnim procesom za strukovnu orijentaciju, nastao u suradnji sa Sveučilištem Karl-Franz iz Graza. Također, dr. Neubauer je predstavio i novootvoreni Centar izvrsnosti u Grazu, koji je prepoznat kao jedini način za rast regionalnoga gospodarstva te projekt „VR, AI i Digitalisation“, kao aktivan alat za modernizaciju regionalnoga gospodarstva i prilagodbu novim trendovima.
U okviru panel rasprave bilo je riječi o važnim pitanjima za budućnost poslova i vještine budućnosti te perspektive regionalnoga razvoja. Uz Martina Neubauera, u panel raspravi sudjelovao je i Vedran Kružić, ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije, prof. dr. sc. Saša Zelenika, prorektor za strateške projekte Sveučilišta u Rijeci, Nikolina Rebić, direktorica za poslovni razvoj AITAC grupe, te izv. prof. dr. sc. Gordana Nikolić, predsjednica udruge poslodavaca u obrazovanju (HUP). Tijekom panel rasprave bila su brojna pitanja publike, a veliki naglasak bio je na ulozi srednjoškolskog i vioskoškolskog sustava obrazovanja u jačanju vještina kao preduvjeta za konkurentnost na tržištu rada. Ovaj događaj Regionalne razvojne agencije PGŽ-a predstavlja jedan od važnih koraka u promicanju dijaloga i suradnje između ključnih dionika u regiji te doprinosi boljoj pripremi za buduće izazove na tržištu rada. Istaknuta je potreba za osposobljavanjem u područjima digitalnih tehnologija i održivog razvoja, ključnim za budući ekonomski rast te digitalnu i zelenu transformaciju gospodarstva. Upravo na austrijskom primjeru Talent centra, razgovaralo se o potrebi za većom sinergijom između obrazovnih institucija i lokalnih tvrtki kako bi se osiguralo da obrazovni programi odgovaraju stvarnim potrebama poslodavaca, tržišta rada te osobito potrebama mladih.