U razdoblju od 24. do 27. rujna 2024. godine, delegacija finske regije Tampere posjetila je Primorsko-goransku županiju, kako bi se istražila područja suradnje u razvoju pametnih gradova, održivosti i digitalnih inovacija. Ovaj posjet bio je ključna prilika za obje regije za razmjenu primjera najbolje prakse i uspostave nove suradnje, posebno u području klimatske politike, pametnog urbanog planiranja, digitalizacije i inovativnog upravljanja gradovima.
Delegaciju Tamperea činili su voditeljica razvoja Baltičkog instituta Finske Johanna Leino, voditeljica Odjela za klimatsku i okolišnu politiku Grada Tamperea, Laura Inha, direktor Baltičkog instituta Esa Kokkonen zadužen za predstavljanje ciljeva programa Tampere Smart City, kojim se Tampere nalazi u konkurenciji šest europskih gradova u natjecanju za Europsku prijestolnicu inovacije, te dr. sc. Anniina Autero zadužena za pametnu urbanu sigurnost i otpornost. Dolazak finskih stručnjka organizirala je Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije (PRIGODA), u suradnji s Veleposlanstvom Finske u Hrvatskoj, a ispred Regionalne razvojne agencije PGŽ-a sudjelovali su ravnatelj Vedran Kružić te viši stručni suradnik za pripremu i provedbu strateških i razvojnih dokumenata i programa Srđan Kerčević, kao i Laura Stojić iz Veleposlanstva Republike Finske u Hrvatskoj.
Delegacija je započela svoj posjet 25. rujna 2024. godine sastankom s predstavnicima Grada Rijeke na čelu s Markom Filipovićem, gradonačelnikom Rijeke. Razgovaralo se o strategijama urbanog razvoja i mogućim područjima buduće suradnje između gradova Tampere i Rijeke, ali i razvoju pametnih gradova, inovacija, klimatskih akcija te noviteta u području umjetne inteligencije i IoT rješenja implementiranih u Finskoj, sve s ciljem transfer znanja između regija i gradova, a osobito ona rješenja i primjere dobre prakse koji bi bili primjenjivi u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji. Na sastanku su, osim gradonačelnika Filipovića sudjelovali i pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo Ljiljana Buljan, Suzana Belošević Romac, savjetnica za EU projekte, te Danijel Antonić, voditelj Odsjeka za informatičke sustave i digitalni razvoj.
U okviru intenzivnog programa, održan je sastanak s rektoricom Sveučilišta, prof. dr. sc. Snježanom Prijić-Samaržija, i prorektorom, prof. dr. sc. Sašom Zelenikom, kako bi raspravljali o digitalnoj transformaciji u visokom obrazovanju i ulozi sveučilišta kao inovacijskih centara. Uspostavljeni su temelji za zajedničku suradnju na istraživačkim projektima, posebno onima financiranima sredstvima programa Obzor Europa i Digitalna Europa, a poseban interes finskih stručnjaka privukao je koncept upravljanja vodnim resursima, primarno morem i s tim povezanim rizicima poput poplava, kao i upravljanje plavom ekonomijom u Primorsko-goranskoj županiji. Rektorica Prijić Samaržija predstavila je i članstvo riječkoga Sveučilišta u vrlo važnim europskim inicijativama poput članstva u YUFE- Young Universities for the Future of Europe te YERUN– Young European Research Universities Network, kojim rekotrica Prijić Samaržija trenutno predsjedava. Na sastanku je predstavljen i značajan projekt „Europski digitalni inovacijski centar- EDIH Adria, koji je predstavio direktor projekta Damir Medved, koji djeluje na području uvođenja digitalnih tehnologija u poslovanje poduzeća i javni sektor. EDIH Adria dio je Mreže europskih digitalnih centara za inovacije koju čini nekoliko stotina centara širom Europe, a EDIH Adria zadužen je za digitalnu transformaciju kompanija u Jadranskoj Hrvatskoj, primjenom umjetne inteligencije i računarstva visokih performansi.
TAMPERE + KASTAV SMART FUTURE FORUM
Središnji dio posjeta bila je konfernecija održana u večernjim satima u Kastvu pod nazivom “Tampere + Kastav Smart Future Forum”, koji je uključivao pojedinačne prezentacije svakog od članova delegacije o klimatskim politikama Tamperea, inicijativama pametnih gradova i Viziji Metaversuma 2040—naprednom urbanom planu koji uključuje zelene javne prostore i tehnologiju digitalnih blizanaca. Sudionicima se u okviru događanja obratio i gradonačelnik Kastva, gospodin Matej Mostarac koji je predstavio grad Kastav, ali i dosad realizirana postignuća u okviru „Kastav Smart City“ strategije, kao prvog grada u Hrvatskoj koji je izradio i usvojio strateški dokument za realizaciju koncepta pametnih gradova.
Osim predstavnika Finske, izlaganje o primijenjenim rješenjima u našoj regiji održala je i riječka arhitektica Gorana Stipeč Brlić, predsjednica Društva arhitekata Rijeka. Događaj je organizirao Grad Kastav u suradnji s PRIGODA-om, a zaključen je zanimljivom i aktivnom panel raspravom „GREEN solutions for SMART Future“ o budućnosti inovativnih i održivih gradova, u kojoj su sudjelovali predstavnici Grada Tamperea, PRIGODA-e te Društva arhitekata Rijeka.
POSJET OPATIJI OTVORIO PITANJA ODRŽIVE TURISTIČKE DESTINACIJE, KLIMATSKE NEUTRALNOSTI I ISTINSKE GRAĐANSKE PARTICIPACIJE
Drugoga dana posjeta, 26. rujna 2024. godine, održan je sastank delegacije s predstavnicima Grada Opatije, gradonačelnikom Opatije, gospodinom Fernandom Kiriginom, zamjenicom Kristinom Đukić i pročelnicom Upravnog odjela za strateški razvoj, europske fondove i gospodarstvo Astrom Gašparini. Svrha sastanka bila je međusobna razmjena iskustava po pitanju razvoja održivih gradova, dok je poseban interes finske delegacije bio usmjeren na opatijska iskustva u razvoju i primjeni koncepta održive turističke destinacije te razvoju turističkih aktivnosti i djelatnosti općenito.
Istoga dana, u sklopu programa u opatijskome Centru Gervais održana je i radionica sa stručnjacima iz Finske, a na radionici su kroz izravnu raspravu sudionici i sudionice s područja Primorsko- goranske županije imali prilike razmijeniti ideje i iskustva te razgovarati o potencijalu umrežavanja među regijama, ali i gradovima. Tako su na radionici predstavnici Tamperea predstavili mnoga, već dosad primijenjena moderna dostignuća i inovacije što predstavlja izvrstan primjer razvoja pametnog i zelenog grada. Posebno su usmjereni na održivi razvoj i klimatske akcije te novitete u području umjetne inteligencije. Sudionike radionice gosti iz Finske su upoznali s projektima Carbon Neutral City 2030. i Metaverse Vision 2040. koje gradska vlast u Tampereu uspješno provodi. Fokus radionice bio je na participaciji građana odnosno modelima njihovog intenzivnijeg uključivanja u proces donošenja odluka kao i građanskoj podršci projektima koje grad Tampere provodi u okviru prioriteta postizanja klimatske neutralnosti te pametnog grada – metaverzuma.
Posjet je zaključen strateškim sastankom u Poslovnom inkubatoru HUBAZZIA, gdje su predstavnici grada Tamperea, Baltičkog instituta Finske i Regionalne razvojne agencije PGŽ-a na čelu s ravnateljem Kružićem raspravljali o zajedničkim inicijativama za poticanje digitalnih i zelenih inovacija. Ravnatelj Kružić predstavio je važne projekte i prednosti Primorsko-goranske županije kao i ključne prioritetne niše regije za uspostavu međusobne suradnje na zajedničkim projektima i inicijativama. Ovaj je sastanak nastavak suradnje između Regionalne razvojne agencije PGŽ-a s gradom i regijom Tampere nastao nakon studijskog posjeta u Tampere u rujnu 2022. godine, te je učvrstio partnerstvo između PRIGODA-e i grada Tamperea postavljajući temelje za daljnju suradnju na projektima koji povećavaju regionalnu konkurentnost i održivi razvoj, ali i primjenu koncepta klimatski neutralnoga grada/regije.
Pionirski rad Tamperea u inicijativama pametnih gradova prepoznat je i na europskoj razini, a ovaj susret pokazao je predanost Primorsko-goranske županije postizanju i usklađivanju s europskim standardima održivosti i inovacija. Ovaj susret u konačnici predstavlja značajan iskorak u izgradnji otporne, zelene i održive regije, koja na principu pamentnih gradova, aktivno uključuje građane za ostvaranje svojih strateških ciljeva i zajedničke vizije.
Tampere je treći po veličini grad u Finskoj, smješten je na dva velika jezera te je najveći nordijski grad u unutrašnjosti. Grad broji 224 tisuće stanovnika, a svake godine taj broj poraste za 5 tisuća novih. Zanimljivo je da gotovo polovinu stanovnika grada Tamperea čine stanovnici u dobi od 20 do 39 godina. Tampere je ujedno i veliko sveučilišno središte sa 30 tisuća studenata, a u gradu su registrirane 22 tisuće aktivnih tvrtki, a vodeće su industrije automatizacija, AI i analitika, kružno gospodarstvo i čiste tehnologije.
Materijali i prezentacije predstavnika finske delegacije:
Iz medija:
https://www.rijeka.hr/sastanak-s-predstavnicima-finskog-grada-tamperea/
https://opatija.hr/tjedan-pametnih-gradovauz-primjere-dobre-prakse-finskog-grada-tampere/
https://kastav.hr/kastav-smart-city-od-23-do-25-rujna/
https://poduckun.net/novosti/tjedan-pametnih-gradovauz-primjere-dobre-prakse-finskog-grada-tampere
https://riportal.net.hr/rijeka/odrzan-sastanak-s-predstavnicima-finskog-grada-tamperea/467557/