Europska komisija predstavila je izvješće Maria Draghija o budućnosti europske konkurentnosti. Izvješće razmatra izazove s kojima se suočavaju industrija i poduzeća na jedinstvenom tržištu. Zaključci izvješća doprinijet će radu Komisije na novom planu za održivi prosperitet i konkurentnost Europe. Posebno će se fokusirati na razvoj novog Plana za čistu industriju (Clean Industrial Deal) za konkurentnu industriju i kvalitetna radna mjesta, koji će biti predstavljen u prvih 100 dana novog mandata Komisije.
Kako se navodi u Draghijevom izvješću, po prvi puta u svojoj novijoj povijesti, EU ulazi razdoblje u kojem rast neće biti podržan rastućom populacijom. Do 2040. godine predviđa se da će se radna snaga smanjivati za gotovo 2 milijuna radnika svake godine. Kako bi se poticao rast, EU će se sve više morati oslanjati na produktivnost. Kako bi se digitaliziralo i dekarboniziralo gospodarstvo te povećali obrambeni kapaciteti EU-a, udio investicija u Europi morat će porasti za oko 5 postotnih bodova BDP-a na razine zadnji put viđene 1960-ih i 1970-ih godina. “To je bez presedana: za usporedbu, dodatne investicije osigurane Marshallovim planom između 1948. i 1951. iznosile su oko 1-2% BDP-a godišnje.”, stoji u Draghijevom izvješću.
Prema Draghiju, Europska unija mora aktivnije djelovati u nekoliko ključnih područja kako bi ponovno pokrenula gospodarski rast. Prvo, Europa mora temeljito preusmjeriti svoje zajedničke napore na zatvaranje jaza u inovacijama s konkurentima: SAD-om i Kinom, posebno u naprednim tehnologijama. Europa ne uspijeva prevesti inovacije u komercijalizaciju, a inovativne tvrtke koje se žele proširiti u Europi sprječene su na svakom koraku zbog neusklađenih i restriktivnih propisa. Drugo područje za djelovanje je zajednički plan za dekarbonizaciju i konkurentnost, a treće područje za djelovanje je povećanje sigurnosti i smanjenje europske ovisnosti.
Prema Draghijevom izvješću, uključivi gospodarski rast fokusira se na sljedeće elemente:
- održivu konkurentnost
- gospodarsku sigurnost
- otvorenu stratešku autonomiju
- poštenu konkurenciju
Vizija koja pokreće Europu naprijed jest stvaranje uvjeta u kojima poduzeća rastu, okoliš je zaštićen, a svatko ima jednake šanse za uspjeh, navodi se u Izvješću. Razlozi za to su višestruki. Prvo, smatra Draghi, Europi nedostaje fokus. U Europskoj uniji izražavamo zajedničke ciljeve, ali ih ne podržavamo postavljanjem jasnih prioriteta niti provođenjem usklađenih političkih akcija. Europa rasipa svoje zajedničke resurse. Imamo veliku kolektivnu moć potrošnje, ali je razvodnjavamo kroz različite nacionalne i EU instrumente. I treće, Europa se ne koordinira u onim područjima gdje je to zaista važno.
Stoga, predložene četiri akcije za uključivi gospodarski rast nužne su za postizanje europske konkurentnosti. Održiva konkurentnost podrazumijeva da treba osigurati da poduzeća budu produktivna i ekološki prihvatljiva. Gospodarska sigurnost osigurava da europsko gospodarstvo može odgovoriti na izazove i zaštititi radna mjesta. Uz otvorenu stratešku autonomiju, Europa nije samo otvorena za poslovanje, već oblikuje bolji i pravedniji svijet. Snažan sustav prava i vrijednosti u Europi nudi jednake prilike i predvodi u socijalnoj uključenosti. Institucije, gospodarski okviri i predanost vladavini prava stvaraju okruženje u kojem poduzeća mogu napredovati, a ljudi prosperirati. Vrhunska infrastruktura i kvalificirana radna snaga daju Europi konkurentsku prednost.
U svijetu koji se mijenja i suočava s novim izazovima, Europska unija je usredotočena na održavanje konkurentnosti i prosperiteta. Upravo zbog toga je Europska komisija zadužila Marija Draghija – bivšeg predsjednika Europske središnje banke da pripremi izvješće sa svojom osobnom vizijom budućnosti europske konkurentnosti.
Cijelo izvješće, kao i prateće analize i preporuke, dostupne su na poveznici: https://commission.europa.eu/topics/strengthening-european-competitiveness/eu-competitiveness-looking-ahead_en