U tjednu obilježavanja Dana Gorskog kotara, u organizaciji Grada Delnice i Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije u Delnicama je održan Drugi Forum jedinica lokalne samouprave brdsko-planinskih i potpomognutih područja Republike Hrvatske na kojem su održana predavanja i panel rasprave usmjerene na teme razvoja gospodarstva.
Nakon uvodnih riječi predstavnika domaćina, delničke gradonačelnice Katarine Mihelčić, zaželjevši dobrodošlicu svim sudionicima u Radničkom domu, zamjenik župana Primorsko-goranske županije Petar Mamula poručio je kako se o problematici brdsko-planinskih područja nedovoljno govori i da se susjedne zemlje jednako tako suočavaju s istim izazovima.
„Problemi su isti i kod nas i kod Slovenaca i kod Austrijanaca, Švicaraca i Talijana. To su područja u kojima je teško provoditi određene gospodarske djelatnosti, u kojima se teško baviti poljoprivredom gdje su klimatski uvjeti ponešto oštriji nego u nizinama u kojima živi veliki broj stanovnika. To su područja iz kojih mladi ljudi odlaze u urbane centre gdje se pruža sve ono što mladim ljudima odgovara. Samo je jedna stvar različita – različit je pristup tih zemalja u rješavanju problema brdsko-planinskih područja u odnosu na pristup Republike Hrvatske“, rekao je zamjenik istaknuvši da je razlika u zakonima i ulaganjima novčanih sredstava da bi se zadržao život na tim prostorima.
U ime Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike nazočne je najprije pozdravio državni tajnik Ivan Vidiš, napomenuvši kako je depopulacija opći problem i znatno razvijenijih društava pa će, primjerice, španjolska pokrajina Castilla po naseljenosti uskoro biti jednaka ruralnim dijelovima Finske.
Robert Blažinović, p.o. ravnatelja Uprave za poduzetništvo i obrt Ministarstva gospodarstva, najavio je nekoliko noviteta koji bi trebali pripomoći razvoju brdsko-planinskih i općenito ruralnih područja.
Ivan Bota, ravnatelj Uprave za regionalni razvoj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a, rekao je da je u posljednjih osam godina iz nacionalnih, dakle ne EU sredstava, na brdsko-planinska područja usmjereno 260 milijuna eura, prije šest godina pokrenuto je šest velikih regionalnih programa, a u okviru EU fondova u pripremi je nova financijska injekcija vrijedna 470 milijuna eura namijenjena isključivo brdsko-planinskim područjima.
Forum je ujedno bio prilika za razgovor o utjecaju poticaja na razvoj gospodarstva kao i inovativnim projektima transformacija takvih područja. Tako se moglo čuti i da je kvalitetno radno mjesto najbolji motiv osiguranja života u brdsko-planinskim područjima, a predstavljeni su brojni uspješni primjeri razvoja na lokalnoj i regionalnoj razini. Direktor EDIH Adria Damir Medved održao je prezentaciju oinovativnim projektima transformacije brdsko-planinskih područja i primjeni najnovijih tehnologija, dok je Adem Ibrahimović, vršitelj dužnosti direktora Poduzetničkog inkubatora Kočevje predstavio Kočevje kao primjer dobre prakse u privlačenju stranih investitora i otvaranju proizvodnih pogona koji mijenjaju kvalitetu života sanovništva i potiču zapošljavanje.
Uz predstavnike Ministarstava, brojnih predstavnika jedinica lokalnih samouprava, regionalnih razvojnih agencija iz hrvatskih županija i partnera, u panel raspravama, u ime Primorsko-goranske županije sudjelovali su pročelnik Upravnog odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima Ljudevit Krpan te pročelnica UO za pomorsko dobro, promet i veze Izabela Linčić Mužić.