Europska komisija predstavila je Kompas konkurentnosti, prvu veliku inicijativu kojom se utvrđuje smjer koji Europa treba slijediti kako bi postala mjesto na kojem se osmišljavaju, proizvode i stavljaju na tržište nove tehnologije, usluge i čisti proizvodi. Vodeći se Draghijevim izvješćem iz 2024. godine, Kompasom su utvrđena su tri transformacijska zahtjeva za poticanje konkurentnosti, kao i glavne mjere: inovacije, dekarbonizacija i sigurnost.
Prvi je smanjenje inovacijskog jaza. Europska unija teži stvaranju poticajnih uvjeta za mlada i inovativna start-up poduzeća, osiguravanju vodećeg položaja u sektorima visokog rasta koji se temelje na dubokim tehnologijama. U tom će pogledu Komisija predložiti inicijative „Gigatvornice umjetne inteligencije” i „Primjena umjetne inteligencije” za poticanje razvoja i industrijske primjene umjetne inteligencije u najvažnijim sektorima. Predstavit će akcijske planove za napredne materijale, kvantne tehnologije, biotehnologiju, robotiku i svemirske tehnologije. U okviru posebne Strategije EU-a za start-up i scale-up poduzeća uklanjat će prepreke osnivanju i rastu novih poduzeća. Prijedlogom 28. pravnog režima pojednostavnit će se primjenjiva pravila, uključujući relevantne aspekte prava trgovačkih društava, stečajnog, radnog i poreznog prava, te smanjiti troškovi neuspjeha. To će inovativnim poduzećima osigurati koristi od jedinstvenog skupa pravila bez obzira na to gdje ulažu i posluju na jedinstvenom tržištu.
Drugi zahtjev odnosi se na uspostavu Zajedničkog plana za dekarbonizaciju i konkurentnost pri čemu se kao glavni izazov ističu visoke i nestabilne cijene energije te se utvrđuju područja za intervenciju kako bi se olakšao pristup cjenovno pristupačnoj energiji. U predstojećem planu za čistu industriju utvrdit će se pristup dekarbonizaciji usmjeren na konkurentnost, čiji je cilj osigurati da EU postane privlačno mjesto za proizvodnju, među ostalim za energetski intenzivne industrije, te promicati čistu tehnologiju i nove kružne poslovne modele. Akcijski plan za cjenovno pristupačnu energiju pridonijet će smanjenju cijena i troškova energije, a Aktom o ubrzanju industrijske dekarbonizacije ubrzano izdavanje dozvola proširit će se na sektore u tranziciji. Osim toga, u Kompasu se predviđaju prilagođeni akcijski planovi za energetski intenzivne sektore, kao što su sektori čelika, metala i kemikalija.
Mogućnosti EU-a za diversifikaciju i smanjenje ovisnosti ovisit će o uspješnim partnerstvima. Stoga će treći cilj biti smanjenje prekomjernih ovisnosti i povećanje sigurnosti. EU već ima najveću i najbrže rastuću mrežu trgovinskih sporazuma na svijetu koja obuhvaća 76 zemalja. Kako bi se nastavila diversifikacija i jačanje naših lanaca opskrbe, u Kompasu se spominje novi niz partnerstava za čistu trgovinu i ulaganja koja će doprinijeti sigurnosti opskrbe sirovinama, čistom energijom, održivim gorivima u prometu i čistim tehnologijama. Na unutarnjem tržištu preispitat će se pravila o javnoj nabavi kako bi u javnim nabavama za ključne sektore i tehnologije prednost imale europske prijave.
Tri stupa dopunjena su s pet horizontalnih čimbenika koji su nužni za konkurentnost u svim sektorima. Cilj je drastično smanjiti regulatorno i administrativno opterećenje, horizontalnom strategijom jedinstvenog tržišta modernizirati okvir upravljanja te predstaviti Uniju za štednju i ulaganja. Kako bi se uskladile vještine i potražnja na tržištu rada, Komisija će predstaviti inicijativu za izgradnju Unije vještina usmjerenu na ulaganja, obrazovanje odraslih i cjeloživotno učenje, razvoj vještina prilagođenih budućim potrebama, pravednu mobilnost, privlačenje i integraciju kvalificiranih radnika iz inozemstva te priznavanje različitih vrsta osposobljavanja. Komisija će uvesti alat za koordinaciju konkurentnosti kako bi se uz suradnju s državama članicama na razini EU-a i na nacionalnoj razini osigurala provedba zajedničkih ciljeva politike EU-a.
U sljedećem višegodišnjem financijskom okviru Fond za konkurentnost zamijenit će više postojećih financijskih instrumenata EU-a sa sličnim ciljevima.
Zbog stalnog posustajanja u rastu produktivnosti Europa posljednja dva desetljeća gubi korak s drugim velikim gospodarstvima. EU stoga pokušava preokrenuti taj trend – talentiranu i obrazovanu radnu snagu, kapital, uštedama, jedinstveno tržište i jedinstvenu socijalnu infrastrukturu – ali treba hitno ukloniti dugogodišnje prepreke i strukturne nedostatke.
Izvor: Europska komisija, 30. siječnja 2025. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/ip_25_339