Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije organiziralo je u Rijeci informativnu radionicu o natječajima koji slijede iz EU programskog razdoblja 2021. – 2027. na čijem su se početku prisutnima obratili resorni ministar Šime Erlić, župan Zlatko Komadina i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, a ispred Regionalne razvojne agencije PGŽ u panel raspravi o iskustvima korištenja fondova Europske unije na lokalnoj razini i pripremi za korištenje sredstava u novom programskom razdoblju sudjelovao je i ravnatelj, Vedran Kružić.
Na događanju su predstavljene mogućnosti ulaganja svim dionicima iz javnog i privatnog sektora koji su zainteresirani za europske fondove. Prema riječima ministra Erlića, na području PGŽ-a realizirano nešto više od 900 milijuna eura projekata iz EU fondova, a na području Rijeke oko 500 milijuna.Očekuje se i čitav niz novih investicija, prije svega iz područja energetske učinkovitosti, zaštite okoliša, digitalizacije i obnovljivih izvora energije.
“Primorsko-goranska županija je među uspješnijim županijama u Hrvatskoj po pitanju povlačenja sredstava iz Europske unije, kako iz pretpristupnih, tako i iz strukturnih fondova. Ono što vidimo kao priliku za poboljšanje je indeksacija razvijenosti zbog koje nam često ne prolaze projekti, budući da smo razvijeniji od drugih. Pozdravljam inicijativu da se za otoke priprema poseban program financiranja, ali smatram i da bi za brdsko-planinska područja država trebala na sebe preuzeti vlastitu financijsku komponentu”, kazao je tom prilikom župan Komadina.
Održana su i predavanja o mogućnostima sufinanciranja infrastrukturnih projekata za županije, gradove i općine u okviru Programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027. i Integriranog teritorijalnog programa. Nastavilo se s prezentiranjem mogućnostima industrijske tranzicije hrvatskih regija za što je izdvojeno 555 milijuna eura, a naglasak je bio na mogućim projektima u Jadranskoj regiji. Veliku pozornost publike privukla je tema ITU mehanizma, odnosno ITU Rijeka – za koji je tom gradu osigurano 55 milijuna eura za vlastite urbane projekte. Govorilo se još i o financiranju poslovnih projekata preko financijskih instrumenata te o mogućnostima koje nude Interreg program Slovenija-Hrvatska te Jadransko-jonski transnacionalni program (Adrion).
Predstavnike općina i gradova s Krka, Cresa, Raba i Lošinja zanimale su mogućnosti EU sufinanciranja projekata u okviru tzv. otočke opcije za koju je u razdoblju 2021.-2027. izdvojeno 150 milijuna eura. Događaj je završio panel raspravom na temu iskustva korištenja fondova EU na lokalnoj razini i pripremi za korištenje u novom programskom razdoblju.
U završnom dijelu konferencije, održana je panel rasprava, na kojoj su uz predstavnike Grada Rijeke, CEKOM-a i MRRFEU-a, sudjelovali i prof. dr. sc. Ljudevit Krpan, pročelnik Upravnog odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima Primorsko-goranske županije, a ispred Regionalne razvojne agencije PGŽ u panel raspravi o iskustvima korištenja fondova Europske unije na lokalnoj razini i pripremi za korištenje sredstava u novom programskom razdoblju sudjelovao je ravnatelj, Vedran Kružić.